Skip to main content
Logotypy projektów unijnych, rzeczypospolitej oraz funduszów europejskich
telefon

Telefon

+48 33 854 26 40
Adres

Adres

Szpitalna 11, Ustroń
  • bip

Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej

Laboratorium otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 14:35. Obsługujemy 6 oddziałów szpitalnych wraz z poradniami specjalistycznymi, a także pacjentów prywatnych, bez skierowań. Materiał do badań laboratoryjnych pobierany jest od 7:15 do 11:00.

Czym się zajmujemy:

Specjalizujemy się w badaniach w kierunku autoimmunologii, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki chorób reumatologicznych. Rocznie w naszej pracowni wykonywanych jest ok. 150 tysięcy badań. Są to badania w zakresie biochemii, hematologii, koagulologii, analityki ogólnej, immunochemii (m.in. oznaczanie poziomu hormonów, wykrywanie autoprzeciwciał, wykrywanie przeciwciał wytwarzanych w przebiegu chorób infekcyjnych m.in. anty-Chlamydia pneumoniae, anty-Chlamydia trachomatis, anty-Yersinia enterocolitica, anty-Borrelia), oznaczanie alleli HLA-B27 metodą PCR (wykorzystywane m.in. w celu przewidywania rozwoju, bądź w celu potwierdzenia rozpoznania zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa).

Pracujemy na wysokospecjalistycznym, nowoczesnym sprzęcie, umożliwiającym wykonywanie badań specjalistycznych związanych z profilem naszego Szpitala, takich jak wspomniany już antygen HLA-B27, wykrywanie przeciwciał przeciw jądrowych ANA metodą IIFT, wykonywanie testów różnicujących wykryte przeciwciała ANA (tj. wykonywanie profili metodą immunoblot) oraz ilościowe oznaczanie przeciwciał metodą ELISA (m.in. anty-dsDNA, anty-β2 glikoproteina 1 w klasie IgG i IgM, anty-kardiolipina w klasie IgG i IgM, autoprzeciwciała przeciw komponentom cytoplazmy granulocytów: p-ANCA i c-ANCA, anty-CCP). Wykorzystujemy również metodę Western Blot w celu weryfikacji pozytywnych wyników na obecność przeciwciał anty-Borrelia uzyskanych metodą ELISA. Wśród ważnych badań wykonywanych przez nasze laboratorium znajduje się także badanie płynu stawowego.

Jak działamy:

W naszym laboratorium maksymalnie efektywnie wykorzystujemy czas. Pomaga nam w tym poczta pneumatyczna, która pozwala na przesyłanie materiału do badania w specjalnych tubach z wszystkich oddziałów oraz poradni, bezpośrednio po jego pobraniu. Uzyskane wyniki badań natychmiast są wysyłane, w formie elektronicznej, na oddziały jako informacja zwrotna.

Kadra:

Pracownicy laboratorium to profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem zawodowym: specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej, magister analityki medycznej, będący w trakcie realizacji ww. specjalizacji, 3 techników analityki medycznej oraz osoba obsługująca rejestrację. Jesteśmy zawsze gotowi służyć naszą wiedzą, by pomagać.

Nowości:

W lutym 2020 roku poszerzyliśmy zakres naszych usług o badanie antygenu HLA-Cw6, będące nowym narzędziem dla lekarzy przydatnym w różnicowaniu postaci łuszczycy oraz w odróżnianiu łuszczycowego zapalenia stawów od RZS, ZZSK i choroby zwyrodnieniowej stawów. Dzięki temu możliwe jest szybsze postawienie diagnozy oraz wdrożenie właściwego leczenia.