Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu sp. z o.o.

gościec

 

Co to jest Reumatoidalne Zapalenie Stawów ?


Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła układowa choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym, charakteryzująca się nieswoistym zapaleniem przeważnie symetrycznych i stawów, występowaniem zmian pozastawowych i powikłań układowych. RZS potocznie zwany goścem to choroba prowadząca do niepełnosprawności, inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci.


 Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest ból i obrzęk oraz sztywność poranna stawów rąk i stóp. Zapalenie może dotyczyć także pozostałych stawów.


Te ojawy są wywołane gromadzeniem się płynu obrzękowego w zmienionych zapalnie stawach.Współistniejące zmiany ogólnoustrojowe to przede wszystkim: stany podgorączkowe, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, brak łaknienia, utrata masy ciała.Nieleczona choroba prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i ciężkiej niesprawności,a także do uszkodzenia wielu narządów i przedwczesnego zgonu. Wczesne zastosowanie skutecznego leczenia hamuje postęp choroby, zapobiega jej powikłaniom i umożliwia normalne funkcjonowanie.