Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji
i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen.
Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o.

Akcja edukacyjna „RZS. Porozmawiajmy” w Ustroniu w ramach Wakacyjnego Tygodnia Zdrowia

 

6 lipca 2016 roku na Rynku w Ustroniu w ramach Wakacyjnego Tygodnia Zdrowia w godz. od 9:00 do 13:00 odbędzie się happening edukacyjny zwracający uwagę pacjentów chorych przewlekle na rolę właściwej komunikacji z lekarzem i jej wpływ na skuteczne leczenie. Zamknięta w szklanym sześcianie aktorka wcieli się w postać pacjentki chorej na RZS a odgrywane przez artystkę scenki zobrazują niewypowiedziane myśli i uczucia towarzyszące choremu. Ponadto podczas akcji pacjenci otrzymają vouchery na bezpłatnie badania pomiaru gęstości kości oraz będą mogli skorzystać z konsultacji lekarzy specjalistów reumatologii. Realizatorami wydarzenia są Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o. oraz partnerzy ogólnopolskiej kampanii „RZS Porozmawiajmy”, a organizatorami Wakacyjnego Tygodnia Zdrowia są Urząd Miasta w Ustroniu i Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

 

- Chcemy zwrócić uwagę na problemy osób borykających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jak również zachęcić chorych do otwartej rozmowy z lekarzem, gdyż odgrywa ona kluczową rolę w procesie terapeutycznym – podkreślają organizatorzy kampanii „RZS Porozmawiajmy”.- Niejednokrotnie lekarze w komunikacji ze swoimi pacjentami używają zbyt trudnego, niezrozumiałego dla pacjentów języka czy też ze względu na ograniczony czas wizyty przekazują zdawkowe informacje, które dla chorego są niewystarczające. Z kolei pacjenci nie dopytują, a odpowiedzi szukają w Internecie. Próbują leczyć się samodzielnie i nie stosują się do zaleceń reumatologa, co w znaczący sposób wpływa na efekty terapeutyczne - dodają organizatorzy.

 

Zaburzenia w komunikacji na linii lekarz - pacjent to główna przyczyna nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. Średnio przyjmuje się, że 50 proc. osób cierpiących na schorzenia chroniczne przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub nawet wcale ich nie stosuje[1].

 

Choroby przewlekłe to jedno z największych wyzwań współczesnego świata zarówno pod względem medycznym jak i społecznym. Nieleczone odpowiednio mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, niepełnosprawności, a nawet przedwczesnej śmierci. Mając na uwadze świadomość zagrożenia, jakie dla pacjenta z RZS niesie nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych lekarza, jako miasto uzdrowiskowe z ponad 200-letnią tradycją leczenia tego typu schorzeń z ogromnym zaangażowaniem wsparliśmy tę inicjatywę. Wierzymy, że edukacja przebywających w naszym mieście kuracjuszy przyczyni się do poprawy ich stanu zdrowia - podkreśla Ireneusz Szarzec, Burmistrza Miasta Ustroń.

 

 W Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów choruje ponad 400 tys. osób. Wśród pacjentów cierpiących na RZS przeważają kobiety, chorują one 2-4 razy częściej niż mężczyźni. Wbrew potocznej wiedzy społeczeństwa nie jest to choroba jedynie osób starszych. Na RZS mogą chorować zarówno bardzo młodzi ludzie jak i starsi, a szczyt zachorowalności przypada na okres między 30 a 50 r.ż.– zaznacza dr n. med. Aleksandra Zoń-Giegel, Dyrektor ds. Medycznych Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o.

 

RZS wymaga leczenia przez całe życie. Skuteczna terapia polega na wczesnym zastosowaniu tzw. leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh, ang. Disease-ModifyingAnti-RheumaticDrugs, DMARDs). Celem terapii jest osiągnięcie i utrzymanie remisji, czyli braku aktywności choroby, zapobieganie zmianom w budowie stawów, niepełnosprawności i możliwym powikłaniom. Jednak u części pacjentów nie udaje się uzyskać pożądanego efektu terapeutycznego lub występują działania niepożądane[2]. W takich przypadkach zalecana jest terapia skojarzona czy odpowiednia modyfikacja leczenia, wykorzystująca różne kombinacje leków, o których decyduje lekarz.

 

- Schemat leczenia RZS bywa skomplikowany i zależy od wielu czynników. Lekarz, biorąc pod uwagę wyniki badań oraz samopoczucie chorego, jego reakcje na leki, wpływ choroby na życie zawodowe czy plany osobiste, modyfikuje terapię tak, by była jak najlepsza dla danego pacjenta. Optymalne leczenie farmakologiczne uzupełnione rehabilitacją daje szanse na zatrzymanie postępu choroby i poprawę jakości życia chorego. Zaś dzięki otwartej relacji pacjent - lekarz skuteczne leczenie jest łatwiejsze do osiągnięcia – podkreśla dr n. med. Aleksandra Zoń-Giegel.

 

 Organizatorzy akcji „RZS. Porozmawiajmy”

 cieszynssrrtacy3majmyjatymyrocheustorn

 


[1]Bednarek A. Na złość mamie odmrożę sobie uszy - czyli o przestrzeganiu zaleceń stosowania leków w chorobach przewlekłych (tacyjakja.pl/2015/02/Na-zlosc-mamie-odmroze-sobie-uszy---czyli-o-przestrzeganiu-zalecen-stosownia-lekow-w-chorobach-przewleklych.html).

[2]Pincus T, et al. Clin Exp Rheumatol 2010; 28(Suppl. 61):S68–S79.

  • Plakat_RZS