Obok grafiki przedstawiającej kość podczas badania densytometrem widnieje napis "Profilaktyka osteoporozy w Centrum Reumatologii", a pod nim logo Centrum.  20.10.2022 ŚWIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY

Pochodzące z greki słowo "osteon" znaczy - kość, a "porous", to w języku angielskim: porowaty, nieszczelny, a nawet - dziurkowany. Osteoporoza jest chorobą szkieletu. Charakteryzuje ją zwiększone ryzyko złamań kości, jako następstwo zmniejszenia ich masy i odporności mechanicznej. Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy.

To schorzenie bardzo groźne, podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów aż do pierwszego symptomu, którym od razu jest wystąpienie złamania. Do złamań osteoporotycznych (niskoenergetycznych) dochodzi spontanicznie (nawet samoistnie), wskutek upadku z tzw. wysokości własnej (wysokości ciała) lub w wyniku niewielkiego urazu, który u zdrowego człowieka nie miałby żadnych konsekwencji klinicznych.

Spadek masy kostnej rozpoczyna się już we wczesnej dorosłości. Wyróżnia się osteoporozę pierwotną i osteoporozy wtórne. Osteoporoza pierwotna występuje u około 20 - 25% kobiet po menopauzie i w mniejszym odsetku u starszych mężczyzn. Wtórne osteoporozy występują w przebiegu rożnych chorób, niedoborów pokarmowych, stosowania niektórych leków, unieruchomienia i mogą dotyczyć również dzieci.

W Centrum Reumatologii w Ustroniu realizowany jest, finansowany z funduszy Unii Europejskiej, projekt „Profilaktyka osteoporozy w makroregionie śląskim”. Adresowany jest on do pań w wieku od 50 do 70 lat - zagrożonych złamaniami niskoenergetycznymi oraz chorych z już dokonanymi złamaniami.

Plakat promujący program profilaktyki osteoporozy w Centrum Reumatologii informuje, że panie, które zgłaszają się do niego mogą liczyć na bezpłatny dostęp do: szybkich konsultacji, badań densytometrycznych i RTG oraz do szkoleń, spotkań i broszur edukacyjnych.

Nadal można zgłaszać się do udziału w tym projekcie – pomocne informacje dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce PROJEKTY UE/PROFILAKTYKA OSTEOPOROZY (kontakt telefoniczny: 33 854 26 40 wew. 306; adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Panie, które spełniają podane wymogi wiekowe, mogą skorzystać w naszym Centrum Reumatologii z badania przy pomocy kalkulatora FRAX, co pozwala w prosty i szybki sposób ocenić ryzyko złamania. Na kwalifikacje do tego badania należy stawić się - bez potrzeby rejestracji (ale z zachowaniem kolejności wśród oczekujących) – w gabinetach nr 1 lub 2 (9:00 – 14:00; od poniedziałku do piątku) w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (wejście główne - na lewo).

 Front dwustronnego kalkulatora FRAX. Cztery tarcze o różnych średnicach są nałożone na siebie i ruchome. Dzięki liczbom na ich brzegach można ustawić w linii dane badanego: wiek, wzrost, wagę, wskaźnik masy ciała i odczytać procentowe ryzyko złamania.

Tył dwustronnego kalkulatora FRAX. Cztery tarcze o różnych średnicach są nałożone na siebie i ruchome. Dzięki liczbom na ich brzegach można ustawić w linii dane badanego: wiek, wzrost, wagę, wskaźnik masy ciała i odczytać procentowe ryzyko złamania.

Podstawowym narzędziem w rozpoznawaniu osteoporozy jest densytometria, określająca gęstość mineralną kości. Wykonanie tego badania nie wymaga skierowania od lekarza i jest całkowicie bezpieczne. Wykorzystywana dawka promieniowania jest bowiem równa dawce promieniowania kosmicznego w ciągu 4 godzin przebywania na wolnym powietrzu.

Badanie densytometryczne jest wykonywane w Centrum Reumatologii w Ustroniu - więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładkach: O SZPITALU/PRACOWNIE SPECJALISTYCZNE-DENSYTOMETRYCZNA oraz USŁUGI/BADANIA DENSYTOMETRYCZNE. Jedynym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża.