Grafika przy tytule tekstu przedstawia napis: bezpłatna diagnostyka reumatoidalnego zapalenia stawów w Centrum Reumatologii w Ustroniu.12.10.2022 ŚWIATOWY DZIEŃ CHORÓB REUMATYCZNYCH

12 października obchodzony jest Światowy Dzień Chorób Reumatycznych. Został ustanowiony (w 1996 roku), by zwrócić uwagę na problematykę i skutki, jakie niosą ze sobą choroby objęte tym terminem.

Choroby reumatyczne to ponad 300 różnych schorzeń związanych z układem ruchu, które różnią się objawami i przebiegiem, Najczęściej obejmują stawy, jednak mogą też zająć narządy wewnętrzne. Uważa się, że stanowią jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie.

Ze statystyk wynika, że na choroby reumatyczne cierpi co szósty Europejczyk. Ograniczając te szacunki tylko do Polski, wypadają one jeszcze bardziej niepokojąco – w naszym kraju jest około 10 milionów osób dotkniętych reumatycznymi schorzeniami. Za tą zaskakująco dużą liczbą kryje się fakt, że na dolegliwości układu kostno-stawowego uskarżają się nie tylko seniorzy, ale również znacznie młodsi dorośli, a nawet - młodzież oraz dzieci - u których choroba pojawia się nagle. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów dotyka średnio co setne dziecko. Najczęściej występującymi u dzieci chorobami reumatycznymi są także: toczeń rumieniowaty układowy oraz, kojarzone powszechnie tylko z osobami starszych, reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Geneza chorób reumatycznych ma związek z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego (immunologicznego), który atakuje własne tkanki, wywołuje ich stan zapalny i niszczy je (autoagresja). I dlatego, choć objawy najczęściej mają postać bólów i obrzęków stawów, to mogą one rozwinąć się także w innych lokalizacjach - tam, gdzie znajduje się tkanka łączna. Mogą pojawić się w narządach wewnętrznych: w nerkach, płucach, sercu, a nawet w układzie nerwowym. Dlatego, wciąż pokutujące w społecznej świadomości mniemanie, iż „reumatyzm to wyłącznie choroba zwyrodnieniowa stawów”, należy uznać za absolutnie fałszywe. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, co umożliwia zatrzymanie postępu choroby. 

Choroby reumatyczne - szczególnie te zbyt późno rozpoznane i niewłaściwie leczone - mogą doprowadzić do niepełnosprawności, skrócenia życia, a nawet śmierci, dlatego tak ważne jest ich wczesne rozpoznanie.

Postawienie trafnej diagnozy i podjęcie właściwego leczenia wymaga szybkiego kontaktu ze specjalistą reumatologiem, który oprócz wywiadu i badania lekarskiego może zalecić wykonanie innych dodatkowych badań diagnostycznych, do których między innymi należą: OB, morfologia, czynnik reumatoidalny, stężenie białka C-reaktywnego, oznaczenie przeciwciała antycytrulinowych, czy przeciwjądrowych oraz różne badania obrazowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny).

Centrum Reumatologii w Ustroniu realizuje programy wczesnej diagnostyki zapalenia stawów i wykrywania osteoporozy – w celu zapobiegania powikłaniom związanym z tymi chorobami.

Powtórzona grafika widniejąca przy tytule z wymienionymi obok niej możliwymi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów, na przykład: ból nadgarstka, rąk, stawów, kłopot z chodzeniem. Jest też sugestia, by przy takich objawach zgłosić się niezwłocznie do lekarza POZ.

Grafika zachęcająca panie w wieku od 50 do 70 lat, by skorzystały z bezpłatnych badań w ramach profilaktyki osteoporozy.

Informacje dotyczące obu programów dostępne są na stronie internetowej Centrum (www.reumatologiczny.pl) i udziela ich także Biuro Projektu: tel. 33 854 26 40 wew. 306; adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Życzymy wszystkim chorym, aby mogli jak najszybciej otrzymać właściwą pomoc i ulgę w swoim cierpieniu, co sprawi, że ich życie będzie mogło być takie, jak u innych ludzi, których nie dotykają na co dzień choroby reumatyczne.