Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji
i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen.
Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o.

PROGRAM KOORDYNACJI PROFILAKTYKI ZŁAMAŃ OSTEOPOROTYCZNYCH

 

Zaproszenie do współpracy

 

Centrum Reumatologii Sp. z o.o. pragnie zaprosić Państwa do współpracy w ramach projektu pn. „Profilaktyka osteoporozy w makroregionie śląskim”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na podstawie Programu Koordynacji Profilaktyki Złamań Osteoporotycznych.

Głównym celem projektu jest wdrożenie w ośrodkach uczestniczących w programie skoordynowanego systemu wczesnej identyfikacji kobiet w wieku 50 -70 lat zagrożonych złamaniami niskoenergetycznymi oraz chorych z już dokonanymi złamaniami i kierowania ich do właściwych ośrodków zajmujących się diagnostyką, prewencją i leczeniem osteoporozy. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zgodnie z polskimi Zaleceniami postępowania diagnostycznego i leczniczego w osteoporozie (Lorenc R i wsp. Medycyna Praktyczna, wyd. spec. 1/2013) pełną tu szczególną rolę w zakresie identyfikacji osób o wysokim ryzyku złamań ale i w szeroko rozumianej prewencji, edukacji chorych i eliminacji czynników ryzyka złamań.
Zadaniem lekarz POZ w ramach projektu jest zróżnicowanie pacjentów, ustalenie czy u chorego wystąpiły już złamania, które można uznać za niskoenergetyczne, a u wszystkich ustalenie czynników ryzyka złamań. Wszystkie osoby z ryzykiem złamań kierowane są do dalszej diagnostyki (Centrum Reumatologii Sp. z o.o.)

W ramach planowanych interwencji w obszarze wdrażania programu polityki zdrowotnej odbędą się działania edukacyjne (szkoleniowe) dla kadry medycznej z jednostek biorących udział w programie.


Osteoporoza i złamania z niej wynikające to nie tylko poważny problem medyczny powiązany z cierpieniem, niesprawnością, podwyższonym ryzykiem zgonu pacjenta, to narastający problem mający wymiar ekonomiczny i społeczny. Każde dokonane złamanie niskoenergetyczne jest czynnikiem wielokrotnego zwiększenia ryzyka wystąpienia kolejnego złamania. Jest też bezwzględnym wskazaniem do zastosowania leczenia farmakologicznego.

 

W przypadku zainteresowania propozycją współpracy oraz uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat projektu zachęcam do kontaktu z naszym biurem projektu: Tel. 33 854 26 40 wew. 240, 306 oraz pod adresem email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Centrum Reumatologii Sp. z o.o. prowadzi rekrutację ośrodków Podstawowej Opieki Zdrowotnej

do współpracy w ramach projektu pn. „ Profilaktyka osteoporozy w makroregionie śląskim”.

Zapraszamy do współpracy  wszystkie placówki POZ z województwa: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, które za gratyfikacją, chcą realizować Projekt w ramach ogólnopolskiego Programu Koordynacji Profilaktyki Złamań Osteoporotycznych.

Więcej informacji pod numerem 33 8 54 26 40 wew. 240,306 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .