Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji
i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen.
Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o.

Leczenie Biologiczne

Choroby reumatyczne można podzielić na:

1. Zapalne choroby stawów, do których zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS).

2. Choroby niezapalne stawów, wśród których najpowszechniejszą jest choroba zwyrodnieniowa stawów.

3. Choroby stawów na tle nieprawidłowości metabolicznych, gdzie króluje dna moczanowa.

4. Choroby niezapalne kręgosłupa objawiające się bólami krzyża.

5. Zaburzenia regionalne i ból uogólniony, do których zalicza się zespół cieśni nadgarstka i fibromialgię.

6. Choroby układowe tkanki łącznej, wśród których najczęściej występujące to toczeń, zespół Sjogrena, zapalenie mięśni, zapalenie naczyń oraz twardzina układowa.

Choroby reumatyczne przebiegają bardzo różnie. U jednych osób ich przebieg jest bardzo burzliwy, u innych występują długie okresy remisji i krótkie okresy zaostrzeń. Jednak bez skutecznego leczenia, dotyczy to głównie zapalnych chorób stawów, chorzy są skazani na postępującą niepełnosprawność, która nieuchronnie prowadzi do inwalidztwa. Codzienne życie z takimi chorobami nie jest łatwe, ponieważ każdy dzień zaczyna się trudnym do zniesienia bólem, który często utrzymuje się przez cały dzień. Dodatkowym utrudnieniem jest sztywność stawów, która niejednokrotnie utrudnia, bądź wręcz uniemożliwia, wykonanie najprostszych czynności.