Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji
i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen.
Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o.

Mistrzowie Pierwszej Pomocy

To były niecodzienne mistrzostwa, w których liczyły się nie tylko szybkość w działaniu, ale również profesjonalizm i trzymanie na wodzy własnych emocji. W Ustroniu odbyły się III Akademickie Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy.

Jak zabezpieczyć rany oka? Jak udzielać pierwszej pomocy osobie chorej na cukrzycę? Gdzie szukać defibrylatora w przestrzeni miejskiej? Jak opatrzeć ranę?
Jak wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie? W jaki sposób poprawnie powiadomić służby o zaistniałym zdarzeniu? Na te i wiele innych pytań, musieli znać odpowiedź i wykonać te czynności w praktyce uczestnicy III Akademickich Mistrzostw Polski, które odbyły się w Ustroniu. Wydarzenie przywiodło pod Równicę drużyny akademickie z całej Polski.

Studenci uczelni medycznych i niemedycznych zmagali się w kolejnych konkurencjach, w których liczyła się nie tylko wiedza, ale przede wszystkim umiejętności. Rywalizowali w Ustroniu Jaszowcu, nieopodal Hotelu Kolejarz, ale również na terenie Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. J. Ziętka w Ustroniu. – Jestem pełen podziwu dla zaangażowania i zainteresowania tematyką pierwszej pomocy tych młodych ludzi. To budujące, że studenci mają tak fachową wiedzę i umiejętności. Podziwialiśmy ich zaangażowanie podczas pierwszego wieczoru mistrzostw, podczas którego zorganizowano konkurencje na terenie naszego szpitala. Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności po raz pierwszy wzięło udział w zawodach, jednak widząc poziom Mistrzostw i zaangażowanie studentów z chęcią weźmiemy udział w kolejnej edycji – mówi Cezary Tomiczek, Prezes Zarządu Centrum Reumatologii Sp. z o.o. w Ustroniu.

AMPP fot. Katarzyna Gogler 118

Po dwudniowych zmaganiach przyszedł czas na podsumowanie zawodów. – Ta edycja była na wyjątkowo wysokim poziomie. Prócz dobrej znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy, zwracaliśmy szczególną uwagę na wykazanie się umiejętnościami praktycznymi. Studenci musieli się odnaleźć w różnych sytuacjach, czasem zaskakujących i nieszablonowych. Jestem pełen podziwu dla ich profesjonalizmu – mówił Krzysztof Wilczek, komandor zawodów, członek zarządu Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Generalnym zwycięzcą okazali się studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Załoga w składzie: Grzegorz Piotrowski, Jagoda Jabłońska, Robert Krefta zdobyli najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach. Drugie miejsce przypadło drużynie mistrzowskiej poprzedniej edycji mistrzostw z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w składzie: Patrycja Teter, Natalia Modłoch, Daria Wiśniewska. Trzecie miejsce w III Akademickich Mistrzostwach Polski Pierwszej Pomocy przypadło drużynie Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w składzie: Artur Studniczek, Stephanie Klaus, Karol Dąbrowski. Z kolei w konkurencji testu wiedzy najlepszą drużyną okazali się ponownie uczestnicy z Gdańskiego Uniwersytetu medycznego, drugie miejsce przypadło Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, a trzecie Akademii Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej.

Przyznano również nagrodę specjalną – Puchar Burmistrza Ustronia, która powędrowała do uczestniczek, które miały najlepszy wynik spośród studentów kierunków niemedycznych. Wyróżniono nim reprezentację Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W uroczystej dekoracji zwycięzców wziął udział Burmistrz Miasta Ustroń Przemysław Korcz – To pierwsza uroczystość, w której uczestniczę jako burmistrz miasta. Sam jestem absolwentem uczelni medycznej i jestem burmistrzem miasta związanego ze zdrowiem. Jest mi niezmiernie miło, że to wydarzenie odbywa się właśnie w Ustroniu, mam nadzieję na koleje edycje tego wspaniałego przedsięwzięcia również w naszym Ustroniu – powiedział burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz podczas uroczystego zakończenia III Akademickich Mistrzostw Polski Pierwszej Pomocy.
III Akademickie Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy odbywały się pod Honorowym Patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Honorowym Patronatem Burmistrza Ustronia.

Wydarzeniu patronowali również: Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych, JM Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Bielsku-Białej.

Ostatni dzień III Akademickich Mistrzostw Polski Pierwszej Pomocy podsumowało sympozjum pt. "Współczesne spojrzenie na bezpieczeństwo. Wymiar lokalny". Uroczystego otwarcia dokonał nadinsp. Krzysztof Justyński, Komendant Wojewódzki w Katowicach. W wydarzeniu wzięli udział komendanci powiatowych jednostek policji, przedstawiciele straży granicznej, straży miejskiej oraz samorządu z Marią Cieślar, Wicestarostą Powiatu Cieszyńskiego na czele. – Prócz zawodów środowisko akademickie spotkało się również na merytorycznym podsumowaniu, dotyczącym lokalnego bezpieczeństwa. Tak jak ważna jest umiejętność pierwszej pomocy w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia, tak ogromne ma znaczenie dbałość o bezpieczeństwo lokalne w aspekcie szeroko rozumianego zapewnienia komfortu życia całego społeczeństwa. Podczas sympozjum mieliśmy okazję do poznania różnych punktów spojrzenia na te aspekty, odkryliśmy szereg ciekawych porównań i możliwości, które można wykorzystać w zapewnieniu bezpieczeństwa w kwestii terroryzmu, który jest wyzwaniem współczesnego świata, ale również w wyzwaniach związanych z ekologią, czy migracjami – podsumował prof. zw. dr hab. Robert Socha, Dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym w Cieszynie, działającym przy AWSB, współorganizator III Akademickich Mistrzostw Polski Pierwszej Pomocy.

Relacje w mediach:

TVP KATOWICE

RYNEK ZDROWIA

RADIO KATOWICE

 

AMPP fot. Katarzyna Gogler 89

AMPP fot. Katarzyna Gogler 106

AMPP fot. Katarzyna Gogler 94

AMPP fot. Katarzyna Gogler 122

 Więcej zdjęć: